Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Baseny stelażowe dla dzieci – czym się kierować podczas wyboru?

Kąpiele w basenie to jedna z ulubionych dziecięcych rozrywek. Latem kąpieliska i pływalnie przeżywają oblężenie, a ceny biletów rosną. Dlatego coraz częściej rozkładamy w ogrodach baseny stelażowe. Czym kierować się, wybierając stelażowy basen ogrodowy dla dzieci?

Czy basen ogrodowy stelażowy nadaje się dla dzieci? 

Oczywiście! Baseny stelażowe są rozwiązaniem uniwersalnym i wielosezonowym. Spełniają wymagania i starszych, i młodszych użytkowników. Umożliwiają wodną zabawę, swobodną kąpiel, a często także efektywne pływanie kilku osobom jednocześnie. Stanowią znacznie tańszą i prostszą w realizacji alternatywę dla tradycyjnych basenów ziemnych. Przy czym parametry zbiornika należy dopasować do wieku i umiejętności pływackich domowników. Wybór basenów stelażowych jest obecnie ogromny, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu. 

1. Rozmiar i kształt stelażowego basenu ogrodowego

Wybierając rozmiar i kształt stelażowego basenu ogrodowego, zastanów się:

  • ile pieniędzy chcesz wydać,
  • jak dużo masz miejsca w ogrodzie,
  • kto będzie się najczęściej kąpać. 

Ogromną popularnością wśród rodzin z dziećmi cieszą się okrągłe baseny stelażowe o średnicy 305 cm i głębokości 76 cm – jak te w ofercie Dollo. Są dosyć tanie i mieszczą się w mniejszych ogrodach. Dostarczają maluchom sporą przestrzeń na zabawę i naukę pływania. Dorosła osoba też może się spokojnie zanurzyć i ochłodzić w upalne dni. 

Jeśli posiadasz większą działkę i nieco starsze dzieci, które umieją już pływać, warto zainwestować w większy basen ogrodowy stelażowy z pompą, np. o średnicy 457 cm. Trafionym wyborem będą także dłuższe baseny na stelażu prostokątne, np. o wymiarach 412 × 201 × 122 cm lub nawet 549 × 274 × 122 cm. W takim dzieciaki popływają – zwłaszcza w połączeniu z symulatorem pływania. Jeśli budżet i przestrzeń ci na to pozwalają, możesz kupić jeszcze większy basen, np. o długości 10 metrów. 

W rodzinnych ogrodach i pod zabudowę świetnie sprawdzają się baseny owalne. Atrakcyjnie wyglądają oraz zapewniają rozrywkę dzieciom i dorosłym. Niektóre modele posiadają okienka w ściankach, co dodatkowo uprzyjemnia zabawę.

Basen stelażowy prostokątny (488 × 244 × 122) BESTWAY – dla dzieci i dorosłych

2. Akcesoria basenowe w zestawie

Aby zapewnić dzieciom wygodę i bezpieczeństwo kąpieli, warto zaopatrzyć się w szereg akcesoriów basenowych. Czasem znajdują się one w zestawie ze zbiornikiem, co pozwala zaoszczędzić – pieniądze i czas. Na pewno przydadzą się:

  • specjalna drabinka lub podest,
  • pompa filtrująca, filtr, węże, zaciski i przyłącza,
  • pokrywa basenowa,
  • zestaw naprawczy, 
  • zestaw akcesoriów do czyszczenia basenu,
  • czyściciel stóp,
  • chemia basenowa.

Pamiętaj, że dziecka nie wolno zostawiać w basenie bez opieki – nawet jeśli ma dmuchane rękawki, koło, materac itd. 

Prostokątny basen stelażowy BESTWAY – zestaw 16 w 1

3. Producent basenu stelażowego

Kupując basen stelażowy dla dzieci, warto postawić na model z oferty sprawdzonego producenta, z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Wśród najbardziej zaufanych firm „basenowych” znajdują się Intex i Bestway. Ich baseny od lat słyną z doskonałego stosunku jakości do ceny. 

Co zamiast basenu stelażowego dla dziecka?

Jeśli szukasz basenu dla najmłodszych, wystarczający będzie model dmuchany. Do wyboru pozostają różne rozmiary i kształty. Baseny dmuchane często są fantazyjnymi konstrukcjami. Wyglądają jak mini aquaparki. Szybko się je nadmuchuje za pomocą pompki elektrycznej. Gdy sezon dobiegnie końca, opróżnisz basen, osuszysz i bez problemu przechowasz. Nie dotyczą cię dylematy typu „czy basen stelażowy można zostawić na zimę”. Niestety, modele dmuchane są podatne na uszkodzenia i wymagają częstej wymiany wody. 

Z kolei nieco starsze dzieci powinny być zadowolone z basenów rozporowych. Szybko się je rozkłada i niewiele kosztują. Jednak dla nabrania pożądanego kształtu wymagają napełnienia po same brzegi.

Leave a comment