Warto wiedzieć, że panele elewacyjne są stosunkowo nowym rozwiązaniem na polskim rynku. Godny uwagi jest fakt, że są nie tylko efektowne, ale również przyjmują bardzo ciekawe formy. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów tych produktów trzeba zaliczyć ochronę i dekorację ścian. Nie można oczywiście zapomnieć, że wspomniane panele elewacyjne są niezwykle trwałe. Co dokładnie powinno się o nich wiedzieć?
Jakie możemy wyróżnić rodzaje paneli elewacyjnych?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że panele elewacyjne zewnętrzne mogą mieć zarówno zróżnicowane kolory, jak i rozmiary czy faktury. Użytkownicy ponadto mogą je kłaść na ściany gładkie, z uskokami czy otworkami. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej są nakładane na budynki modernizowane czy nowo stawiane. Godny uwagi jest fakt, że ze względu na materiał, z jakiego mogą być wykonane omawiane panele, wyróżniamy produkty z blachy aluminiowej, z blachy stalowej, z płytek mineralnych, z kompozytów, z materiałów drewnopodobnych, z kamienia naturalnego lub sztucznego, z tworzywa sztucznego kompozytowego. Należy mieć świadomość, że na rynku można zaopatrzyć się także w całe systemy, które znacznie ułatwiają montaż paneli elewacyjnych. W ich składzie można znaleźć specjalistyczne elementy osłaniające ościeża czy otwory. Warto wiedzieć, że bardzo często krawędzie paneli są ze sobą łączone na zasadzie pióro-wpust. W zdecydowanej większości przypadków są one wyprofilowane w taki sposób, by odprowadzanie wody z opadów nie było zbyt dużym wyzwaniem.
Najważniejsze właściwości paneli elewacyjnych
Panele elewacyjne bardzo często są doceniane za to, że można je bez większego problemu łączyć z innymi materiałami. Doskonałymi przykładami mogą być: metal, szkło, beton. Ponadto są niezwykle proste w obróbce czy montażu. Istnieje także możliwość wymiany poszczególnych fragmentów elewacji. Osoby zainteresowane mogą układać je ukośnie, w poziomie lub pionie. Nie można zapomnieć, że cechują się różnorodnymi fakturami, wzorami czy kolorami. Panel elewacyjny może również imitować znacznie droższe surowce naturalne.
Istotne wskazówki dotyczące montażu
Osoby planujące zamontować elewację muszą koniecznie pamiętać o tym, aby pozostawić przynajmniej kilkucentymetrową przestrzeń – warstwę powietrza między okładziną, a izolacją ściany. Dzięki temu możliwe będzie odparowanie wilgoci ze ścian. Należy również zaznaczyć, że wspomniana przestrzeń będzie stanowiła warstwę odprowadzającą nadmiar ciepła w trakcie lata. Rekomendowane jest wzięcie pod uwagę rozszerzalności cieplnej materiału, z którego zostały wykonane określone panele elewacyjne. Osoby, które nie są zainteresowane dopuszczeniem do późniejszych deformacji powinny zostawić odpowiednie odstępy pomiędzy elementami o właściwej szerokości dla danego materiału. W zdecydowanej większości przypadków dokładne informacje znajdują się na wyrobach poszczególnych producentów. Ponadto z załączonych instrukcji można będzie się także dowiedzieć o szczegółach związanych z montażem.