Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dostępne odnawialne źródła energii w Twoim domu.

Wiele osób już na etapie projektowania i budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną. Dzieje się tak dlatego, że jest ona darmowa i przyjazna dla środowiska. Energia odnawialna wpisuje się doskonale w koncepcję zrównoważonego rozwoju czyli znacznie ogranicza produkcję smogu oraz zużycie surowców naturalnych. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularna alternatywa dla paliw stałych.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne.

Oby dwa systemy instalowane są na dachach i są bardzo podobne do siebie. Jednak ich zastosowanie jest zupełnie inne. Kolektory słoneczne zalecane są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Dlaczego? Wykorzystanie kolektorów do ogrzania budynku jest nieopłacalne w naszym klimacie i wiąże się z koniecznością instalacji kilkudziesięciu kolektorów, aby dogrzewać dom w okresie przejściowym, czyli wiosną i jesienią. Natomiast na ogrzanie wody dla 4-osobowej rodziny wystarczą tylko 2 lub 3 kolektory. Reasumując, zastosowanie kolektorów pozwala właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą przez pół roku bez konieczności rozpalania w piecu.

Panele słoneczne natomiast, zamieniają promieniowane słoneczne w energię elektryczną i są przeznaczone dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie prądu stałego oraz w domach jednorodzinnych gdzie, do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła.
Jak dobrać kolektory i instalacje fotowoltaiczne.

Decydując się na kolektory słoneczne powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ilość użytkowników i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu doby. W doborze odpowiednich kolektorów pomoże firma zajmując się montażem. Tak samo z panelami fotowoltaicznymi. Na podstawie rachunków za prąd specjalista określi przybliżoną moc paneli jaka będzie potrzebna do ogrzania budynku. Należy również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania. Jeżeli w najbliższym czasie mamy zamiar zmienić sposób ogrzewania na elektryczne (np. zamontować pompę ciepła) lub dokupić urządzenia energochłonne tj. zmywarka czy klimatyzator, zmieni to nasze zapotrzebowanie na prąd w przyszłości.

Wady i zalety tych rozwiązań

Kolektory słoneczne i fotowoltaika redukują zanieczyszczenie środowiska, ale dostarczają nam energii głownie w okresie od wiosny do jesieni. Prawidłowo dobrany system solarny pozwala obniżyć zużycie energii na potrzeby c.w.u. o około 60% w skali roku. Zimą produkcja energii z paneli fotowoltaicznych jest mniejsza, jednak dzięki net-meteringowi czy systemowi opustów możliwe jest bilansowanie mniejszej produkcji wykorzystując letnie nadwyżki. Koszt początkowy instalacji może wydawać się wysoki, jednak jest to opłacalna inwestycja, która w krótkim czasie generuje duże oszczędności.

Leave a comment