Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Duży ogród warzywny na własny użytek

Duży ogród wymaga dokładnego rozplanowania tego, gdzie co będzie rosło. Wymaga również przygotowania terenu, a więc spulchnienia gleby, przegrabienia ziemi, pozbycia się trawy i grudek ziemi oraz naturalnego nawożenia kompostem lub obornikiem. Czasem duży gród jest też wzbogacany nawozami sztucznymi.

Ogród znajdujący się na przykład na polu warto zabezpieczyć przed zniszczeniem ze strony bezpańskich zwierząt, które mogą wtargnąć i zniszczyć uprawy. W tym celu najlepiej ogrodzić swój ogródek na przykład siatką. Siatka nie jest drogim materiałem ogrodzeniowym. Do ogrodzenia siatkowego oprócz wspomnianej siatki potrzebne będą słupki oraz drut grubszy i cieńszy. Ogrodzenie z siatki jest bardzo praktyczne, bo jest mocne, szczelne i nie ulega korozji, a więc może stać bardzo długo bez jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych ze strony człowieka. Poza tym łatwo można samodzielnie zbudować ogrodzenie siatkowe, jak i w razie potrzeby dokonać demontażu i siatkę zastosować do innych celów.

Ważne informacje dla początkujących

Organizując ogród po przygotowaniu terenu (o czym była mowa na początku) należy rozplanować grządki, na których posadzone lub posiane zostaną warzywa. Grządkach trzeba od siebie oddzielić bruzdami. Podzielenie ogrodu na zagony i wyznaczenie miejsc do przechodzenia, czyli wytyczenie bruzd zapobiega niszczeniu roślin, jak również rozdziela poszczególne rodzaje warzyw.

Optymalna szerokość grządek to 120 centymetrów, a bruzd około 30 centymetrów. Warzywa na grządkach najlepiej siać lub sadzić w rzędach co 20 – 25 centymetrów zostawiając miejsce na ich rozrost oraz na dostęp promieni słonecznych. Nasłonecznienie ma ogromne znaczenie dla wzrostu warzyw, smaku warzyw i zawartości witamin w warzywach. Najwięcej słońca potrzebują pomidory, papryka, sałata, szpinak.

Na jednej grządce trzeba siać warzywa, które wpływają na siebie pozytywnie i razem walczą ze szkodnikami. Szkodniki zwalczają także niektóre kwiaty, które można sadzić w sąsiedztwie warzyw, jak nasturcje, aksamitki, nagietki. Będą one zdobić ogród warzywny i jednocześnie chronić rośliny uprawne. W ogródku warzywnym dobrym pomysłem będzie posadzenie obok siebie marchwi i cebuli. Cebula będzie pełnić rolę odstraszacza szkodników, na czym zyska marchew. Podobnie działa na szkodniki czosnek, który jeszcze bardziej odstrasza szkodniki niż cebula. Aby warzywa dobrze rosły należy dobrze rozplanować ich sąsiedztwo, gdyż nie wszystkie lubią rosnąć obok siebie. I tak na przykład kapustę można uprawiać obok sałaty, selera, buraków. Natomiast pomidory obok marchewki, czosnku, cebuli, pora, buraków, a fasolę obok dyni. Cukinia natomiast będzie dobrze rosła obok bazylii i fasoli. Na pewno nie należy uprawiać ogórków w sąsiedztwie pomidorów, sałaty i pietruszki, czy uprawę grochu mieszać z uprawą fasoli.

Ważny jest też termin siewu poszczególnych warzyw, ochrona warzyw i ich pielęgnacja.
I tak na przykład ziemniaki można sadzić od kwietnia do maja, rzodkiewkę można siać od kwietnia do sierpnia, marchew od marca do maja, pietruszkę od marca do kwietnia, seler od marca do maja, buraki od kwietnia do czerwca, kalarepę od marca do kwietnia.

Jak dbać o warzywa?

Aby wspomóc wzrost warzyw warto stosować płodozmian podobnie, jak jest w przypadku zbóż i ziemniaków. Poprzez zamianę upraw nie dochodzi do wyjaławiania gleby i wtedy plon jest większy. Trzeba koniecznie pamiętać również o tym, aby nie organizować ogrodu warzywnego blisko dróg lub blisko zakładów przemysłowych, gdyż rośliny uprawne wchłaniają wówczas wiele szkodliwych substancji. Tak wyhodowane warzywa źle wpływają na nasze zdrowie i przynoszą więcej szkody niż pożytku.

W pielęgnacji warzyw i kwiatów ważne jest systematyczne ich podlewanie, lecz nie w południe, gdy praży słońce, a wieczorem kiedy jest już chłodniej. Ważne jest też to, aby nie dopuścić do zarośnięcia grządek chwastami. W tym celu należy je pielić i spulchniać glebę wokół warzyw motyczką lub pazurkami, aby stworzyć roślinom warzywnym miejsce do rozwoju, wzrostu i wydania plonu.

Leave a comment