Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak zaprojektować przytulną i oryginalną dekorację wnętrza z roślinami tropikalnymi?

Od dobrych kilku lat egzotyczny styl jest bardzo modny w aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy chodzi o meble, akcesoria czy tapety, styl ten jest stosunkowo łatwy do pielęgnowania w naszych wnętrzach, a po lekkim zastosowaniu przynosi wiatr ciepła i radości.

Jednak zasadniczym elementem oryginalnego i egzotycznego wystroju wnętrza pozostaje tropikalna roślina. Ozdobne lub miniaturowe, w doniczkach lub terrariach, te rośliny przypominają o podróżach i dają pomysły z innych miejsc, nie ruszając się z domu! Podajemy tu kilka pomysłów na przytulną i oryginalną dekorację wnętrza dzięki roślinom tropikalnym.

Ułożenie roślin w egzotycznych kolorach.

Rośliny tropikalne kojarzą się z kolorem i bujnością. Myślimy o nich w ciepłych kolorach, takich jak pomarańczowy czy czerwony, dzięki czemu wnoszą one do naszego wnętrza odrobinę słońca i egzotyki. W tym celu należy preferować kroton, ładną roślinę pochodzącą z wysp Pacyfiku. Jego unikalne liście, które mogą sięgać nawet 1 metra wewnątrz, wnoszą do wnętrza oryginalność i kolor.

Postaw też na kordylinę. Ta kolorowa roślina z południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku, o wyglądzie zbliżonym do palm, nada Twoim ozdobom graficzny i egzotyczny styl. Ta tropikalna roślina potrzebują oczywiście dużo światła, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Nie powinny być one umieszczane obok suchego źródła ciepła, takiego jak np. grzejnik, ponieważ lubią one wilgoć. Pamiętaj, aby pozwolić glebie wyschnąć między podlewaniami.

Wreszcie, skorzystaj z efektu depoliującego kordyliny, która znana jest z oczyszczania powietrza w naszych domach i pochłania zanieczyszczenia, takie jak najbardziej powszechny rakotwórczy związek chemiczny w naszych domach, formaldehyd.

Tworzenie bujnych przestrzeni.

Aby uzyskać efekt dżungli, nie wahaj się aranżować zielonych roślin we wszystkich pomieszczeniach swojego wnętrza: salonie, kuchni, łazience. Wybierz rośliny o długich liściach, takie jak paproć, lub oryginalne rośliny, takie jak bonsai, bananowiec, palma, filodendron czy alokasia również mogą dopełnić ten egzotyczny efekt dżungli dzięki bujnemu liściowi.

Aby podkreślić nadmierną ilość roślin, należy stosować rośliny opadające, takie jak potos, echynantus, lub keropegia. Możesz na przykład umieścić go w ramie ściany dla uzyskania efektu tropikalnego obrazu lub na szczycie mebla. Ta kaskada zieleni subtelnie ubierze Twoją dekorację wnętrza! Jeśli chcesz dodać lekkiego koloru, dodaj delikatne małe kwiatki, takie jak soja.

W końcu, aby uzupełnić swoją tropikalną dżunglę, umieść w domu kawałek charakteru przypominający kształtem roślinę przywołującą “drzewo” i bardzo modny w stylowych wnętrzach!

Mini terrarium ogrodowe z sukulentami i kaktusami.

Te mini-ogrody w formie szklarni mogą być przewidziane w różnych formach i mogą być ozdobione różnymi roślinami. Ich przezroczysty styl pozwala na sublimowanie roślin tropikalnych i wniesienie do wnętrza prawdziwego odrobiny oryginalności.
Możesz rozważyć swoje terrarium w zależności od 2 dużych grup roślin.
Rośliny z grupy jałowej (suchej), typu kaktusowego lub sukulenty, takie jak echeveria, aloes, haworia lub sanseveria dla bardziej wydłużonego kształtu, który pozwala na rozbicie objętości Twojej mini szklarni.
Rośliny z grupy „tropikalnej” (wilgotnej), takie jak paproć, orchidea czy bromeliada.

Praktyczne porady.

Skład terrarium musi być wykonany z asortymentu roślin, które wymagają takiej samej opieki i mają te same kryteria. Na przykład, nie należy mieszać roślin typu mokrego z suchym typem roślin.
Zalecamy również codzienne napowietrzanie mini szklarni lub terrarium, jeśli jest ono zamknięte.
Ponadto zaleca się, aby nie umieszczać wyrobów szklanych w pełnym słońcu, ponieważ mogłoby to spowodować wypalenie liści.
Wreszcie, nie wahaj się dać roślinom umieszczonym w mini ogrodach zapas składników odżywczych, aby były silniejsze.

Stwórz kolekcję kaktusów.

Kaktusy w naturalny sposób reprezentują egzotykę. Ułożone w asortymencie na półce lub stole na cokole, w towarzystwie terrarium lub małych soczystych roślin, takich jak echeveria lub kalanchoe, nadają oryginalny i tropikalny charakter Twojemu salonowi lub werandzie.
Kaktusy są bardzo łatwe w pielęgnacji i wymagają niewiele uwagi. Wymagają małego podlewania. Upewnij się, że gleba wyschnie między nawadnianiem. Jedynym wymogiem jest to, że potrzebują jasnej plamy.

Wykończenie terrarium kaktusowego zależy również od wyboru pojemnika: musi on odpowiadać stylowi zakładu. Jaki charakter chciałbyś nadać swojemu wnętrzu? Czy chcesz, aby pojemnik pasował do kształtu rośliny, czy też przeciwnie, aby przełamał te krzywe? Kształt, faktura i kolor, nie wahaj się bawić z różnymi pojemnikami, które nadadzą charakter roślinie, trochę jak but dopełnia strój!

Praktyczne porady.

U podnóża rośliny umieścić kamyczki lub naturalny mech, aby uzyskać idealną konsystencję „pojemnika na rośliny”.
Aby udoskonalić swoją dekorację wokół tropikalnych roślin, nie wahaj się destylować niektórych akcesoriów przywiezionych z podróży lub po prostu przywołujących odległe i ciepłe kraje: poduszki z naturalnych materiałów, kosz na słomę, stołek z naturalnego drewna.

Podsumowanie.

Rośliny tropikalne sprawiają, że czujemy się jak u siebie w domu, a jednocześnie dają nam możliwość zmiany scenerii. Jak wszystkie rośliny zielone, zapewniają one poczucie komfortu, wnosząc do domu odrobinę natury.
Posiadają one jednak tę zdolność, oprócz tego, że tworzą oryginalną i szczególnie ciepłą atmosferę. W połączeniu z kilkoma dekoracyjnymi dodatkami w tropikalnym stylu, gwarantują poczucie ucieczki i jednocześnie odpoczynku.

Leave a comment