Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kompresor powietrza — jaki wybrać?

Zakup kompresora powietrza niezależnie czy do garażu, czy do warsztatu powinien być skrupulatnie przemyślany. Nie warto decydować się na pierwszy z brzegu model opiewający w dużą liczbę pozytywnych opinii. Dlaczego? Jak wybrać ten właściwy?

Czym jest kompresor powietrza?

Kompresor powietrza jedna z odmian sprężarek. Urządzenie to może przydać się zarówno w gospodarstwie domowym do przyspieszenia wielu zadań, jak i w przemyśle, gdzie cenne okazują się jego parametry i moc. Jej praca polega na zasysaniu określonego gazu i zwiększaniu jego ciśnienia. Zazwyczaj zakres, jakim operujemy przy korzystaniu z niej, wynosi od 6 do 10 barów. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej wykorzystywanym gazem jest powietrze, jednak w specjalnych warunkach mogą to być określone pierwiastki, przykładowo tlen czy hel. Więcej na ten temat można dowiedzieć się także na stronie https://kompresory.org/

Jaka sprężarka powietrza będzie efektywna?

Narzędzia pneumatyczne czy maszyny zasilane sprężonym powietrzem potrzebują określonej ilości powietrza. Warto zwrócić uwagę, że nawet prosty pistolet do przedmuchiwania zużywa od 200 do 300 l/min/. Jednak na wybór pojemności oraz wydajności kompresora nie wpływa tylko typ urządzenia, ale także częstotliwość korzystania. Jeżeli zamierzamy używać danego sprzętu codziennie, lepsza będzie mocniejsza sprężarka, nawet gdy jest to względnie niewymagające narzędzie. Natomiast bardziej wymagające maszyny będą potrzebowały większej ilości powietrza, więc w ich przypadku świetnie sprawdzi się przykładowo kompresor 150l. Warto zwrócić uwagę na to, że szlifierki kątowe czy wkrętarki albo klucze udarowe potrzebują stałego dostępu do dużej ilości sprężonego powietrza.

Kompresory powietrza a ich rodzaje

Gdy wiemy już jaka wydajności i pojemność będzie dla nas efektywna, należy zastanowić się, jaki mechanizm skuteczniej się sprawdzi. Często stawia się błędną tezę, że typ sprężarki nie jest istotny, a im niższa cena, tym lepiej. Jednak zależnie od tych kategorii rozważań, można stwierdzić czy dany model wiąże się z większą ekonomicznością, czy dopasowaniem do zapotrzebowania na powietrze. Jednym z rozwiązań jest kompresor tłokowy, który sprawdzi się w przypadku, gdy:

  • nie zwracamy uwagi na poziom głośności;
  • nie wymagamy więcej niż 1000 l/min od rozruchu;
  • planujemy używać go w wyjątkowych sytuacjach;
  • zależy nam na mobilności.

Drugim typem będzie kompresor śrubowy zalecany do częstego użytku oraz bardziej wymagających urządzeń. Z tego powodu znajduje zastosowanie w specjalnych zakładach czy warsztatach samochodowych.

Gdzie umieścić kompresor powietrza?

Kompresory powietrza są zazwyczaj głośnym sprzętem, więc dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z niego w miejscach oddalonych od części użytkowej domu. zarazem warto pamiętać, że najczęściej wykorzystamy go w garażu. Dlatego ze względu na jego zastosowanie dobrze jest umieścić go w warsztacie w pobliżu narzędzi czy maszyn nim zasilanymi. Dzięki temu bezproblemu przeczyścimy części od auta czy roweru lub napompujemy opony.

Leave a comment