Drewno to materiał ponadczasowy, który nigdy nie wychodzi z mody. Dlatego, mimo iż obecnie popularne są betonowe konstrukcje i przeszklenia, budownictwo nadal łączy sznyt nowoczesności z klasyką i ociepla wizerunek budynków/wnętrz drewnianymi dodatkami. Najbardziej luksusowymi elementami wykonanymi z drewna są te, które chociaż częściowo podlegają obróbce ręcznej. Współcześnie, na potrzeby przemysłowo-budowlane rzadko jednak korzysta się z usług rzeźbiarzy-artystów. Zdecydowanie częściej zamawiamy produkty od stolarzy, którzy łączą warsztat tradycyjny z użytkowaniem technologii i specjalistycznych maszyn. Jedną z nich jest tarcza do rzeźbienia w drewnie. Do czego konkretnie się ją wykorzystuje i co powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup? Przeczytaj do końca.
Do czego dokładnie służy tarcza do rzeźbienia w drewnie?
Tarcza do rzeźbienia w drewnie to jeden z elementów podstawowego wyposażenia każdego warsztatu stolarskiego. Surowe drewno, choć może być piękne, stanowi nieoszlifowany diament, z którego fachowiec dopiero w procesie obróbki wydobędzie szyk i elegancję. Aby przeprowadzić ten proces od A do Z stolarz potrzebuje licznych narzędzi tj. np. uniwersalne kątowniki, wkrętarki, dłuta, ściski, heble oraz szlifierki. Za pomocą tych ostatnich można łatwo wygładzić każdą drewnianą powierzchnie, a także coś przeciąć czy wyrzeźbić. Wszystko zależy jednak od tego, jakiej nakładki użyjemy.
Jednym z typów nakładek używanych w pracy ze szlifierką kątową jest tarcza do rzeźbienia w drewnie. Występuje również pod nazwą „ściernica”. Z wyglądu element ten przypomina koło z wycięciem pośrodku. Całość opatrzona jest w wypustki, które nadają tarczy charakterystyczną fakturę. Pod napięciem tarcza pracuje bardzo szybko, dlatego przy jej pomocy można w łatwy sposób nadać drewnianym elementom nowego charakteru.
Fachowcom tarcza do rzeźbienia w drewnie pomaga najczęściej podczas prac tj. np. frezowanie czy szlifowania. Dzięki oryginalnemu ukształtowaniu szlifierka wyposażona w ten rodzaj nakładki może pomóc nam także w pracach artystyczno-rzeźbiarskich. Jest to szczególnie użyteczne, gdy musimy obrobić spore połacie drewna. Na ręczne wykonanie tej samej pracy, którą tarcza pomaga zakończyć w kilka minut musielibyśmy bowiem poświęcić nawet do kilku dni roboczych. Tarcza do drewna dobrze sprawdzi się też w użytkowaniu bardziej przemysłowym np. podczas zdzierania powłok ochronnych i emalii na obszernych płaszczyznach. Jeżeli nie dysponujemy innymi rodzajami nakładek, tę konkretną można wykorzystać również przy załamywaniu krawędzi meblowych oraz oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń i zgrubień.
Jakie parametry powinna mieć tarcza do rzeźbienia w drewnie?
Jak każdy produkt, również tarcza do rzeźbienia w drewnie może być mniej lub bardziej porządna. Aby dowiedzieć się, czy nakładka, której kupno rozważamy jest solidna, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry, które ją charakteryzują. Dobra ściernica powinna po pierwsze być dostosowana wymiarami do naszych potrzeb. Jeżeli chcemy używać jej do dużych powierzchni i precyzja nie jest tutaj niezbędna, możemy zakupić tarczę o największej średnicy. Gdy natomiast wiemy, iż będziemy tego elementu używać do misternych wykończeni, lepiej wybrać coś mniejszego. Standardowa nakładka ma około 8 -9 cm. i sprawdza się w większości przypadków. Jeśli chodzi o rozmiar ściernicy warto pamiętać również, iż nie każdy nada się do każdej szlifierki kątowej. Przy zakupie nakładki kierujmy się zatem wymiarami i średnicą otworu, który dopasuje się do naszego bosza.
Jeżeli chodzi o prędkość, do której tarcza do rzeźbienia w drewnie powinna być przystosowana to również zależy to od parametru szlifierki kątowej. Zaleca się jednak kupno nakładek w granicach 15000 obrotów na minutę. Tarcza, z której zamierzamy skorzystać nie może być również zbyt ciężka. Dobre jakościowo nakładki wykonane są z tworzyw lekkich tj. np. węglik wolframu oraz nie przekraczają wagi 300 g. Cena tarcz waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, jednak zadowalającą dla amatorów nakładkę zakupimy w Internecie już za około 30/40 zł.