Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wynajmujemy mieszkanie – jakie koszty odliczamy od dochodu?

Jak wiadomo, przy wynajęciu mieszkania w celach zarobkowych, niezbędne jest rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Możemy to zrobić na dwa sposoby: albo odliczamy 8, 5% od dochodu, albo 18% od przychodu (dochód minus koszt). W tym artykule szerzej omówimy koszty, jakie możemy odciągnąć od dochodu.

KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW Z WYNAJMU MIESZKANIA

W poczet tych kosztów wchodzą:
1. Opłaty stałe plus media – tu niezbędne będą faktury od dostawców, dokumenty z administracji lub spółdzielni, ale też warto zmotywować spółdzielnię do wystawiania nam comiesięcznych faktur. Mamy takie prawo.
2. Odsetki od kredytu, który wzięliśmy z banku, aby sfinansować zakup naszego mieszkania. Możemy odliczać je co miesiąc, po wpłacie miesięcznej raty kredytu.
3. Amortyzacja. Aby swobodnie rozwinąć żagle na oceanie tego tematu, musimy być dobrze zorientowani. A więc…

CO TO JEST AMORTYZACJA MIESZKANIOWA?

W wielkim skrócie, jest to stopniowe zużycie naszego lokalu, ale wyrażone w kosztach. Jeżeli zakupiliśmy nieruchomość, to nie od razu wrzucamy w koszta ten zakup. Dlaczego? Ponieważ zapewne będziemy korzystać z naszego lokum przez następnych kilkanaście lat. Dlatego naszą inwestycję rozliczymy na przestrzeni tych kilkunastu lat.

ROZLICZENIE AMORTYZACJI – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Od określenia wartości początkowej mieszkania. Wchodzą w to np. koszty nabycia nieruchomości, przeprowadzonej transakcji, koszty remontu. I co roku od tej podstawowej kwoty odliczamy procent, który dla lokali mieszkalnych stanowi 1, 5%. Jeżeli więc kupiliśmy mieszkanie za 200 tys. zł, to odliczamy 3000 zł rocznie, co stanowi 250 zł miesięcznie.

Jednak ważną sprawą jest to, że 1, 5% jest stawką tylko dla nowych mieszkań. Jeżeli mamy mieszkanie spółdzielcze, to będzie ona wynosić 2, 5%, a kiedy lokum nasze kupiliśmy na rynku wtórnym, to możemy odliczyć do 10% wartości początkowej.

WIEMY JUŻ DUŻO, ALE CZY TO WSZYSTKO?

Tak więc temat odliczania kosztów od dochodów z wynajmu mieszkania jest bardzo szeroki. Warto jednak zgłębić jego tajniki, aby móc jak najefektywniej rozpisać nasze koszty. Wiemy już, co możemy włączyć w koszta, co to jest amortyzacja i od czego zależy procentowa stawka amortyzacyjna. Jednak co się dzieje z podatkiem, kiedy przyjdzie nam chęć sprzedania mieszkania? A jak wygląda sytuacja, w wypadku, kiedy małżeństwo chciałoby wynająć jedno ze swoich mieszkań? Tymi zagadnieniami warto się zająć, ale już w odrębnym artykule.

Leave a comment