Marzenie o własnym domu można próbować spełniać na różne sposoby. Ciekawą i coraz popularniejszą alternatywą dla domów murowanych są domy budowane w technologii szkieletowej, czyli domy o drewnianej konstrukcji. Obecny sposób budowania takich domów pozwala na uzyskanie bardzo dobrych współczynników przenikania ciepła, satysfakcjonującej wytrzymałości całej inwestycji na długie lata, a także atrakcyjnej ceny. Co prawda, rosnące koszty związane z koniecznością wynajęcia fachowców czy ceny materiałów budowlanych sprawiły, że obecnie koszty budowy domu szkieletowego są wyższe niż te we wcześniejszych latach. Nadal jednak takie rozwiązanie stanowi tańszą alternatywę wobec inwestycji murowanej. W jaki sposób podejść do porównywania kosztów i co mówią dane?
Koszty doprowadzenia inwestycji do stanu deweloperskiego
Analizując koszty, jakie trzeba będzie ponieść na poczet budowy, zdecydowanie najczęściej inwestorzy decydują się na doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego. Umownie rzecz biorąc, jest to takie wykończenie budynku, gdzie można już wejść do środka i zacząć zajmować się projektowaniem wnętrz i ich urządzaniem. Podłączone są wszystkie instalacje, wstawione są okna, ukończona jest budowa ścian. W przypadku stanu deweloperskiego koszty budowy domu szkieletowego to około 2-3 tysiące złotych za 1 m2. W przypadku najczęściej wybieranych budynków, których metraż oscyluje w granicach 100 m2 całkowity koszt budowy może się zaczynać od około 2500- 300 tysięcy złotych, a w zależności od wykorzystywanych materiałów górny limit może wynosić nawet 600 tysięcy złotych.
Warto zwrócić uwagę, że metraż bardzo mocno wpływa na koszty. Budynek o powierzchni 80-100 m2 to propozycja niewielkiego domu jednorodzinnego, gdzie najczęściej adaptuje się użytkowe poddasze. Realizacją takich właśnie inwestycji od lat zajmuje się drewdom.com. Są to specjaliści z ogromnym doświadczeniem, którzy są w stanie wziąć na siebie realizację projektu od początku do końca. Bezpośrednio na ich stronie internetowej jest możliwość zapoznania się z tym, jak buduje się dom szkieletowy krok po kroku i jakie są możliwe do wykorzystania projekty takich domów.
A jak wyglądają koszty w porównaniu do technologii murowanej?
Technologia murowana zawsze uważana była za droższą w stosunku do technologii drewnianej, czy jednak rzeczywiście ma to obecnie aż tak duże odzwierciedlenie w realnych cenach? Można spokojnie powiedzieć, że tendencja ta zostaje utrzymana, chociaż różnice nie są już za pewne aż tak duże. Średni koszt za 1 m2 domu murowanego w stanie deweloperskim najczęściej zawiera się w przedziale 3500-5000 zł.
Domy szkieletowe są godną do rozważenia opcją pozwalającą nie tylko na pewne oszczędności, ale i na szybsze ukończenie całej inwestycji. Warto także zwrócić uwagę na to, że takie domy dają się łatwo rozbudowywać i modyfikować, stwarzają więc duże pole do popisu dla inwestora w przyszłości. Na pewno trzeba jednak wziąć pod uwagę, aby decydując się właśnie na taki dom wybrać wykonawcę z dużą wiedzą i doświadczeniem. Taką ekipę budowlaną od technologii szkieletowej znacznie trudniej znaleźć niż w przypadku technologii murowanej.