Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Najpopularniejsze rodzaje wkrętów dostępnych w sklepach

Wkręty to niewielkie elementy konstrukcyjne, które powszechnie wykorzystuje się w pracach budowlanych, wykończeniowych, remontowych i konserwatorskich. Dzięki nim można trwale i sprawnie łączyć ze sobą różne elementy. Z racji tego, że w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów wkrętów, warto omówić ich poszczególne rodzaje i poznać ich zastosowanie.

Podział wkrętów ze względu na materiał, do którego są przeznaczone

Wkręty przeznaczone są do łączenia różnego rodzaju materiałów, które różnią się od siebie pod względem właściwości i wytrzymałości. Dlatego też w celu zapewnienia tworzonej konstrukcji trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwa, każdorazowo należy dobrać odpowiedni rodzaj łączników. Biorąc pod uwagę materiał, w którym zostaną zastosowane wkręty, można je podzielić na:

  • wkręty do drewna – wkręty ciesielskie,
  • wkręty do płyt wiórowych,
  • wkręty do metalu,
  • wkręty do betonu,
  • wkręty do płyt g-k.

Wkręty do drewna – charakterystyka i zastosowanie

Wkręty do drewna określa się również mianem wkrętów ciesielskich. Jak sama ich nazwa wskazuje, przy ich pomocy można trwale łączyć elementy drewniane i drewnopochodne. Czasem wykorzystuje się je także do łączenia drewna z innymi materiałami – na przykład metalem bądź też tworzywami sztucznymi.

Ciesielskie wkręty na Te-Ch.pl dostępne są w wielu różnych rozmiarach, w zależności od tego, do jakich prac będą wykorzystywane.

Poszczególne modele wkrętów do drewna mogą różnić się także kształtem łba.

Wkręty do płyt wiórowych

W momencie, kiedy płyty wiórowe pojawiły się na rynku, szybko okazało się, że zwykłe wkręty do drewna nie najlepiej sprawdzają się w ich przypadku. Wkręty do płyt wiórowych nazywane są również wkrętami uniwersalnymi – posiadają rdzeń walcowy, który umożliwia bezproblemową penetrację płyty wiórowej. Wkręty do płyt wiórowych są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można stosować je także w przypadku innych materiałów – tworzywa, cienkiej blachy oraz drewna.

Wkręty do metalu

Jak sama ich nazwa wskazuje, są powszechnie wykorzystywane w łączeniu metalowych elementów. Ich cechą charakterystyczną jest średnica, która nie zmienia się na całej długości wkręta. Wkręty do metalu stosuje się w przemyśle elektronicznym i metalowym – wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba trwałego łączenia elementów metalowych.

Wkręty do płyt g-k

Ten rodzaj wkrętów wykorzystuje się przy pracach prowadzonych z wykorzystaniem płyt kartonowo-gipsowych. Posiadają trąbkowy łeb, który nie wystaje ponad powierzchnię płyty.

Na rynku dostępne są zwykłe wkręty do płyt g-k, które wymagają wcześniejszego wywiercenia otworu w powierzchni płyty. Warto zwrócić uwagę także na wkręty samowiercące, które zwalniają z tej konieczności.

Wkręty do betonu

Beton jest bardzo trwałym materiałem, który wymaga odpornych i wytrzymałych łączników. Wkręty do betonu mogą być stosowane także w przypadku pustaków, cegieł i kamieni. W przypadku prac, gdzie wytrzymałość jest najważniejsza, najczęściej wykorzystuje się wkręty do betonu wykonane ze stali hartowanej.

Leave a comment