Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sypialnia w stylu klasycznym – jak urządzić?

Sypialnia to dla wielu z nas jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu czy domu. Miejsce to powinno być oazą spokoju i zapewniać zdrowy oraz jakościowy sen, który pozwoli na wypoczynek po ciężkim dniu. To dlatego tak ważne jest to, w jaki sposób zaaranżujemy tego typu przestrzeń. Zobaczmy, jak podejść do tematu w kontekście urządzenia sypialni w stylu klasycznym!

Wielu projektantów podkreśla, że wykończenie i wyposażenie sypialni powinno być nie tylko przyjemne dla oka, ale także jak najbardziej praktyczne. Warto więc połączyć ze sobą elementy, które razem tworzą ponadczasową, funkcjonalną i stylową aranżację. Tego typu cechy mają właśnie m.in. klasyczne wnętrza, które chyba nigdy nie stracą na popularności.

Czym charakteryzuje się styl klasyczny we wnętrzach?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że styl klasyczny ma swój początek w XVII wieku i w tamtym czasie bardzo mocno nawiązywał do estetyki rodem ze starożytnego Rzymu czy Grecji. Na przestrzeni wieków ewoluował w bardziej stonowaną, a więc mniej pałacową i wystawną formę, choć zachowało się kilka akcentów, dzięki którym trudno jest pomylić ten styl z jakimkolwiek innym. Klasyczna sypialnia powinna być przede wszystkim urządzona według tzw. złotego podziału, a więc odpowiednich proporcji, symetrii oraz zasad harmonii. Wbrew pozorom, nie musimy używać wielu ozdób, ponieważ lepszym rozwiązaniem jest po prostu postawienie na kilka prostych i ponadczasowych dekoracji, które muszą dobrze ze sobą współgrać.

Klasyczna sypialnia – jak zaaranżować?

Projektując sypialnię w stylu klasycznym, najlepiej postawić na stonowane, jasne, neutralne kolory, w tym głównie biel, odcienie beżu i szarości czy brąz. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby przełamać te barwy nieco ciemniejszymi akcentami takimi jak granat, czerwień czy nawet czerń, ale trzeba robić to z umiarem. Styl klasyczny to także naturalne materiały, czyli np. łóżko czy meble z litego drewna, deski na podłodze, tapicerowane kanapy i fotele, wełniane dywany itp. W tego typu przestrzeni świetnie odnajdą się też prawdziwe rośliny oraz dekoracje nawiązujące do natury, w tym m.in. tapety z motywem kwiatowym, ale nie tylko. Dzięki nim można powiększyć optycznie każdą sypialnię, a tak prosta dekoracja sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne.

Sypialnia w klasycznym stylu – o czym jeszcze pamiętać?

Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji samych domowników, ponieważ to oni mają być zadowoleni z efektu końcowego. Klasyczna sypialnia to jednak o tyle ciekawe rozwiązanie, że spodoba się każdemu, kto lubi przyjemne dla oka wnętrza, w których uwagę przykłada się do minimalistycznej formy i uniwersalnych rozwiązań. Od kilku lat rosnącą popularnością cieszy się też wszelkiego typu sztukateria ścienna, która świetnie pasuje właśnie do stylu klasycznego. W zależności od potrzeb może stanowić wyróżniający się element dekoracyjny, ale także być tłem dla innych ozdób, w tym obrazów, lamp itp. Wybór w tym segmencie jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Leave a comment