Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak powinniśmy dbać o części do dojarek?

części do dojarek

Każdy gospodarz powinien znać przepis na to, jak dbać o części do dojarek. Dojenie krów to wbrew pozorom bardzo skomplikowany i odpowiedzialny proces, do którego należy używać odpowiednio dobranych narzędzi. Po wykonaniu zadania trzeba również o nieodpowiednio zadbać. Od higieny oraz czystości sprzętu zależeć będzie nie tylko jakość mleka, ale również zdrowie naszego bydła. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, w przypadku, gdy zwierzę rozchoruje się z powodu źle utrzymanej aparatury do dojenia.

Dlaczego powinno się konserwować części do dojarek?

Powód jest bardzo prosty. Przede wszystkim części do dojarek mają wpływ na działanie całego sprzętu. Brak konserwacji oraz czyszczenia będzie skutkował awariami, naprawami oraz wymianami, które wiążą się z niemałym kosztem finansowym. Można tego uniknąć, wystarczy regularnie wykonywać kilka czynności, które zwiększą żywotność aparatury oraz bezpieczeństwo zwierzęcia i konsumentów.

Najczęściej wymieniane oraz czyszczone części do dojarek to gumy strzykowe. Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu oraz konserwowanie przewodów mlecznych. Przynajmniej raz na pół roku powinno się wymieniać te części, ponieważ ich żywotność i użyteczność jest mocno ograniczona. Chodzi tu również o względy higieniczne – niewymienione mogą powodować stany zapalne u zwierzęcia, od którego pobierany jest pokarm. Zawory i uszczelki to również bardzo często wymieniane komponenty składowe dojarki.

Co robić, aby utrzymać dobry stan części do dojarek?

Najważniejsze czynności jakie powinien wykonać gospodarz posiadający dojarkę to regularne i dokładne czyszczenie i odkażanie, ale również serwisowanie sprzętu. Zapobiegnie to przede wszystkim usterkom, które powodują przestój i generują dodatkowe koszty wymian i napraw. Środowisko mleczne jest przepełnione bakteriami, które rozwijają się jeszcze bardziej w procesie rozkładu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby części do dojarek były czyste. Chodzi tu szczególnie o te komponenty, które mają bezpośrednią styczność z ciałem krowy.

Mleko, w którym rozwija się nazbyt dużo bakterii, dużo szybciej ulega zepsuciu. Dodatkowo obniża się jego jakość, mogą również zmieniać się walory smakowe czy zapachowe. W takich wypadkach spożycie mleka może skończyć się poważnym zatruciem, dlatego należy bezwzględnie pamiętać o myciu i dezynfekcji narzędzi do dojenia. Ich czystość ma także wpływ na działanie maszyny. Dobrze wyczyszczona i zakonserwowana będzie działała sprawnie i bez przestojów.

Gumy strzykowe oraz przewody to główne części do dojarek, które bezpośrednio stykają się z ciałem podczas dojenia. W zakamarkach gum mogą gromadzić się resztki mleka, które ulegają zepsuciu lub fermentacji. Jest to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia, dlatego trzeba pamiętać o dokładnym usunięciu pozostałości mleka ze wszystkich zgięć.

Jak poprawnie dbać o części do dojarek, aby były sprawne?

Ratunkiem i formą profilaktyki przed psuciem się maszyn do ściągania mleka są przede wszystkim ich regularne przeglądy. Pozwalają one wykryć niedociągnięcia w konserwacji, ale również dają sygnał o tym co aktualnie wymaga naprawy lub wymiany. Szybkie naprawienie drobnej usterki może uratować maszynę przed całkowitym zepsuciem.

Trzeba również pamiętać o regularnej i terminowej wymianie takich części do dojarek jak gumy strzykowe oraz przewody, które mają ograniczony termin użyteczności. Warto również wybierać komponenty bezpośrednio od producenta dojarki. Zapewni to jakość podobną do tej jaką ma sama dojarka i sprawi, że dobrze dobrane części będą lepiej działały. Wielu producentów sprzedaje swoje produkty przez Internet, dlatego można dostać je szybko i bez wychodzenia z domu.

Główną konsekwencją jaką niesie za sobą niedbałość o części do dojarek są dodatkowe koszty. Przestoje w produkcji mleka, zepsute partie produktu, naprawy, wymiany części – wszystko to generuje dodatkowe płatności. Warto zadbać o żywotność i stan dojarki, aby jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem móc zarabiać na dobrej jakości produkcie.

Leave a comment