Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Markiza balkonowa – ochrona dla Twojego okna

Markiza balkonowa

Markiza balkonowa to rozwiązanie, które stworzono dla osób chcących ochronić swoje tarasy i okiennice przed rażącymi promieniami słonecznymi, a także słotą. Markizą nazywamy konstrukcję stworzoną z materiału oraz ramion bocznych, które montuje się do poręczy/murze. Tkaninę możemy rozsuwać i zasuwać wedle potrzeb. Markiza balkonowa może służyć nam wyłącznie jako narzędzie ochronne, ale wspaniale sprawdzi się także w roli ozdoby. Materiały, przy użyciu których produkowane są takie elementy bywają bardzo estetyczne, dlatego nie musisz obawiać się o to, jak markiza będzie prezentowała się z ulicy. Porady dotyczące dobrania odpowiedniej kolorystyki czy wzoru osłony zawarte zostały na końcu niniejszego artykułu.

Do czego służy markiza balkonowa?

Markiza balkonowa to stosunkowo prosty wynalazek. Jej budowa jest łatwa do opisania, a i samodzielny montaż nie wymaga szczególnych umiejętności (choć zawsze lepiej poprosić o pomoc fachowca). Głównym zadaniem markizy jest zacienianie i osłona wnęk okiennych, a także tarasów czy witryn sklepowych. Jako że markiza używana jest zewnętrznie musimy pamiętać, że jest to sprzęt narażony na kontakt ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Z tego względu przy wyborze produktu warto sprawdzić, czy dana osłona jest wyprodukowana z trwałych materiałów oraz czy konstrukcja poradzi sobie z siłą wiatru i deszczem bez wywierania zbędnego obciążania na inne elementy konstrukcyjne budynku, do którego zmierzamy ją przymocować.

Jeśli chodzi o rodzaje markiz balonowych, istnieje kilka typów. Najbardziej popularnymi markizami są te montowane do poręczy lub innych elementów konstrukcyjnych domu/budynku przemysłowego. Niezależnie od tego, na jaki typ osłony się zdecydujemy warto szukać takich producentów, których artykuły posiadają m.in. solidne ramiona czy opcję regulacji kąta nachylenia markizy. Najbardziej wygodna markiza balkonowa to bowiem taka, którą możemy manewrować, a także blokować jej położenie w wybranej przez nas konfiguracji.

Markiza balkonowa – co powinno ją cechować?

Markizy balkonowe to elementy, na których trwałości nam zależy. Dlatego klienci wybierający idealny produkt najczęściej zastanawiają się, czy konkretna markiza balkonowa jest odporna na uszkodzenia, bezpieczna, a także czy da się ją stosunkowo szybko zamontować. Dla wielu osób kluczowy jest również elegancki wygląd markizy, jako że stanowi ona element widoczny z ulicy bądź ogrodu. Jakie parametry powinny zatem cechować porządną osłonę?

Po pierwsze materiały, z których wykonana jest markiza balkonowa powinny być porządne i trwałe. Jest to szczególnie ważne w polskim klimacie, ponieważ w naszym kraju pogoda często jest zmienna i potrafi zaskoczyć. Dla poprawnie wykonanej markizy silny wiatr czy ulewny deszcz nie powinien stanowić problemu. Ze względu na to, że trwałość osłony balkonowej jest kluczowa, warto rozważyć co najmniej kilka opcji i decydować o wyborze ze względu na oferowane parametry, a nie np. na niską cenę.

Oprócz tego, że markiza balkonowa musi być odporna i trwała, powinna również charakteryzować się bezpieczeństwem, bo to ono jest najważniejsze. Osłona nie może luzować się czy obrywać np. przy anomaliach pogodowych. W ten sposób konstrukcja mogłaby stanowić zagrożenie nie tylko dla samego budynku, ale również dla ludzi mogących znaleźć się w najbliższym otoczeniu. Dodatkowo markiza to element, który może dobrze się sprawdzić, jeżeli chcemy sprawić, aby nasze okno lub balkon nabrały wyjątkowego charakteru. Markiza balkonowa musi zatem być estetyczna, a jej kolorystyka dobrze dobrana do pozostałych części budynku.

Aby mieć pewność, że zakupiona przez nas markiza balkonowa jest dopasowana estetycznie przemyślmy, jaki wzór i kolor dominuje na naszej elewacji oraz w jakich odcieniach posiadamy zdobienia i elementy dodatkowe. Jeżeli zakupimy osłonę w tonacji zbliżonej do pozostałych ozdobników, możemy być pewni, że wpasuje się ona w design. Dla estetycznego wyglądu markizy kluczowe są także parametry materiału. Z reguły lepiej prezentują się tkaniny grubsze, aniżeli cienkie i prześwitujące.

Leave a comment