Na skutek wciąż rosnących cen opału, ludzie zaczęli poszukiwać tanich i ekologicznych sposobów na ogrzewanie gospodarstw domowych. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Co warto wiedzieć na jej temat?
Pompa ciepła – co to jest?
Już na samym wstępie warto podkreślić, że pompy ciepła Śląsk to urządzenia, które pozwalają uniezależnić się od rosnących cen opału. Warto wziąć pod uwagę także, że w ostatnich latach duży nacisk kładzie się na energooszczędne rozwiązania – a takie właśnie są pompy ciepła.
Pompa ciepła, w odróżnieniu od kotłów czy pieców, nie wytwarza ciepła samodzielnie. Stanowi jedynie jego przekaźnik, pobierając je z otoczenia. Dzięki swojej konstrukcji jest w stanie pozyskaną energię przekształcić w użyteczną, a następnie – przekazać ją do znajdującej się w domu instalacji grzewczej.
Z racji tego, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pomp ciepła, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu, warto poradzić się specjalisty. Rodzaj źródła, z którego pompa czerpie ciepło – grunt, woda lub powietrze – ma kluczowy wpływ na ilość pozyskanego przez nią ciepła.
Pompa ciepła – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Pompa ciepła w zdecydowanej większości wykorzystywana jest do ogrzewania budynków, zarówno tych nowo wybudowanych, jak i już istniejących. W umiarkowanym klimacie może całkowicie zastąpić piec lub kocioł. Warto podkreślić, że zapewnia również ciepłą wodę użytkową. Co ciekawe, na rynku pojawiają się także pompy, które można wykorzystać do podgrzewania wody w przydomowym basenie. Powietrzne pompy ciepła mogą działać także jak klimatyzacja – latem chłodząc pomieszczenia, zamiast ich ogrzewać.
Osoby, przed którymi maluje się perspektywa budowy domu, dzięki pompie ciepła mogą obniżyć koszty z tym związane. Nie muszą budować komina, ani przeznaczać osobnego pomieszczenia na składowanie opału. Pompa ciepła nie wymaga także skomplikowanej, dodatkowej obsługi. Wystarczy tylko odpowiednie ustawić jej parametry, aby móc cieszyć się przyjemną temperaturą w pomieszczeniach i ciepłą wodą przez okrągły rok.
Osoby, które odstrasza stosunkowo wysoka cena pomp ciepła, muszą mieć świadomość tego, że zainwestowane nakłady finansowe mają szansę szybko się zwrócić. Z racji tego, że pompa ciepła stanowi rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska, inwestorzy mogą starać się o uzyskanie atrakcyjnego dofinansowania na jej zakup i jej montaż.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła dzielą się ze względu na to, z jakiego miejsca pobierają energię. Można wyróżnić:
- wodne pompy ciepła – stosunkowo mało popularne. Pobierają ciepło ze studni głębinowej, stawu bądź też innego zbiornika wodnego,
- powietrzne pompy ciepła – są najtańszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem. Ich jedyną wadą jest efektywność spadająca wraz ze spadkiem temperatury powietrza,
- gruntowe pompy ciepła – czerpią ciepło z gruntu. Charakteryzują się bardzo dużą efektywnością i wydajnością pracy, jednak wymagają dość skomplikowanego montażu, który przy okazji jest nieco kosztowny.
Na koniec warto dodać, że koszty eksploatacji pompy ciepła można obniżyć niemal do zera. Wystarczy połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną, która gwarantuje darmową energię elektryczną zasilającą urządzenie.