Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ogrody skalne i rośliny wysokogórskie.

Rośliny skalne, rodzime dla obszarów górskich i przystosowane do surowego klimatu, są niezbędnymi elementami wzbogacającymi Państwa tereny zielone. Przyzwyczajone w swoim naturalnym środowisku do trudnych warunków, są niezwykle odporne dzięki zwartemu lub zwężającemu się wzrostowi, rośliny skalne będą w stanie odtworzyć mini ogrody alpejskie, które oczarują Twoje rabaty.

1 – Ogród skalny.

Ogród skalny jest z definicji ogrodem z kamieni, w którym rośliny są kojarzone. Można użyć wszystkich rodzajów skał, najbardziej popularne są tzw. skały jurajskie, ale każdy rodzaj różnych kamieni może być wykorzystany do stworzenia ogrodu skalnego.
Wszystkie gleby nadają się również do stworzenia ogrodu skalnego. Jeśli gleba jest zbyt uboga, można ją wzbogacić kompostem, aby zwiększyć jej zawartość próchnicy. Kombinacja kamieni powinna być jak najbardziej zbliżona do natury. Po umieszczeniu kamieni należy je zaklinować w ziemi, aby się nie ruszały. Wskazane jest stworzenie przestrzeni powietrznych, które pozwolą na instalację mikrofauny i dzikich pszczół. Należy jednak uważać, aby nie zaklinować elementów w celu uniknięcia późniejszego osiadania.

2 – Rośliny skalne i alpejskie.

Większość roślin skalnych ma zdolność do wzrostu w piargu skalnym. Z tego mineralnego świata przechwytują ciepło nagromadzone w słoneczne dni. Rustykalne i wytrzymałe, nie boją się mrozu ani suszy. Oto kilka przykładów roślin alpejskich.

Skalnice i rojniki.

Rodziny te obejmują ponad 200 gatunków o zazwyczaj wiecznie zielonych liściach ułożonych w rozety o wysokości nieprzekraczającej 30 cm. Są to bardzo łatwe rośliny, które tworzą poduszki lub maty między skałami. Stosuje się je w suchych kamiennych murach, ponieważ rosną w najmniejszej szczelinie.

Szarotka alpejska.

Kwiatowy symbol Szwajcarii może być posadzony w każdym ogrodzie. Potrzebuje jednak słonecznego miejsca oraz wapiennej, cienkiej i niezbyt suchej gleby. Umieszczona w kamienistym otoczeniu szarotka szybko utworzy srebrzyste kępki o najpiękniejszym efekcie.

Naradka.

Jest to mała roślina w postaci rozet podobnych do pierwotniaków. Wiecznie zielone liście z łatwością pokrywają skały, które przybierają kształt.

Goryczka.

To głównie alpejski rodzaj roślin o bardzo dużych kwiatach w kształcie dzwonów w odcieniach niebieskiego, różowego lub białego. Zakwitają w ogrodach skalnych z chłodną glebą.

3 – Ogrody skalne.

Sadzenie w skałach jest rozwiązaniem dobrze nadającym się do uprawy roślin alpejskich. Jeśli Twoja ziemia nie jest naturalnie nachylona, umieść duże głazy w taki sposób, aby sadzenie było jak najbardziej naturalne. Uzupełnij scenę mniejszymi kamieniami i nie wahaj się dodać kamyki na powierzchni. Można wtedy sadzić rośliny między tymi skałami.
Użyj prostych narzędzi, kielnia ogrodowa do małych roślin, a mały szpadel do krzewów i iglaków. Dobra, uniwersalna gleba doniczkowa zmieszana z glebą ogrodową będzie sprzyjać dobrej regeneracji. Niektóre rośliny z większym apetytem będą potrzebowały dobrego nawozu. Po posadzeniu konieczne jest obfite podlewanie, aby rośliny nie wysychały. Na koniec należy również sprawdzić dni po posadzeniu.

4 – Utrzymanie.

W zależności od rodzaju ogrodu skalnego, konserwacja może być prosta i nie będzie wymagać wiele czasu. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to:

a. ręczne odchwaszczanie w celu usunięcia chwastów;
b. oczyszczanie roślin;
c. cięcie suchych, zwiędniętych łodyg kwiatów;
d. dzielące roślin, które zarastają;
e. usuwanie nieodpowiednich roślin.

Te prace przeprowadzane są regularnie przez cały rok, głównie pod koniec zimy.

Uprawa roślin alpejskich jest bardzo łatwa, o ile są one zainstalowane w sprzyjającym środowisku. Skalista jest rzeczywiście idealna do tego, aby te rośliny kwitły obficie, nie wymagając wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Te alpejskie sceny ogrodowe można również odtworzyć na swoich tarasach i balkonach, tworząc mini-skalistki z bylinami, wszystkie posadzone w dekoracyjnej ceramice.

Leave a comment