Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pompa ciepła do ogrzewania domu. Dlaczego warto?

Ogrzewanie domu zimą to w dzisiejszych czasach ogromnym wydatek. Wielu z nas szuka rozwiązań, które umożliwiają obniżenie kosztów bez konieczności marznięcia we własnym domu. Jakie rozwiązania warto zastosować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Pompa ciepła – sposób na ogrzewanie domu bez drewna lub węgla

Pompa ciepła to zdecydowanie rozwiązanie warte rozważenia. Niska dostępność drewna oraz węgla i ogromne ich ceny, a także dbałość o ochronę środowiska sprawiła, że jest to coraz częściej wybierany sposób ogrzewania domu. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest to rozwiązanie w zasadzie darmowe i bezobsługowe. Nie musimy się martwić, że kończy nam się opał, nie potrzebujemy także miejsca na składowanie. Pompa ciepła nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu zyskujemy mnóstwo przestrzeni i nie musimy się obawiać o brud.

Jak działa pompa ciepła?

Jeśli masz wątpliwości, zobacz, jak działa pompa ciepła. W zasadzie, bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujesz, działają one identycznie – odbierają energię z zewnątrz i przekształcają ją w ciepło użytkowe. W ten sposób zasilają instalację grzewczą budynku, a my nie musimy się martwić o temperaturę. Umożliwia nam to nie tylko źródło w postaci wody, gruntu czy powietrza, ale także specjalistyczna budowa urządzenia. Każde posiada parownik, sprężarkę oraz zawór rozprężny, a także skraplacz. Potrzebna jest także instalacja centralnego ogrzewania lub ciepła woda użytkowa.  Ze źródła (za pomocą czynnika chłodniczego) trafia ciepło do obiegu wewnętrznego pompy. Czynnik  o specjalnie dobranych parametrach odbiera energię i przekazuje ją w postaci ciepła. Następnie ma miejsce rozprężenie i ochłodzenie czynnika, który wraca do parownika i cykl rozpoczyna się od nowa.

Jakie pompy ciepła mamy do wyboru?

Decydując się na nią, musimy wybrać rozwiązanie idealne dla naszego domu. Do wyboru mamy:

  • Powietrzne – które jak sama nazwa wskazuje, odzyskują energię cieplną z powietrza. Są one zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem w polskich domach. Wynika to przede wszystkim ze skuteczności i prostego montażu, do którego nie trzeba wykonywać żadnych prac ziemnych. Ponadto zajmuje mało miejsca. Przekazywanie ciepła do wnętrza domu ma miejsce przez nadmuchiwanie (pompy ciepła powietrze-powietrze), dzięki czemu ogrzewanie i schładzanie ma miejsce przez kanały wentylacyjne czy montowane na ścianach jednostki wewnętrzne. Nadmuch zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza jest natychmiastowy, następuje po włączeniu urządzenia np. klimatyzatora. W przypadku zastosowania pompy powietrze-woda następuje ma miejsce przekazanie ciepła do wodnej instalacji grzewczej, a więc do ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów.
  • Gruntowe – jest to rozwiązanie droższe, gdyż konieczne jest zrobienie wykopu w pobliżu domu i zainstalowania w nim gruntowego wymiennika ciepła. Jednak to rozwiązanie charakteryzuje się większą wydajnością.
  • Wodne – ciepło odbierane jest z wód gruntowych. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy wybić studnię czerpną oraz zrzutową, ewentualnie wykorzystać pobliski zbiornik wodny np. staw, jeśli woda w nim jest czysta. Można także zanurzyć w niej rurowy wymiennik ciepła wypełniony płynem.

Ile kosztuje?

Zanim będziemy mogli cieszyć się z taniego lub darmowego prądu, musimy niestety zainwestować. Cena będzie zależeć od wybranego rozwiązania oraz metrażu domu, który ma być poddany działaniu pompy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że droższa pompa jest o wiele bardziej wydajna i szybciej generuje zwrot kosztów, dlatego warto mieć to na uwadze.

Leave a comment