Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czym są tynki maszynowe? Zalety i zastosowanie

Tynki mogą być nakładane na dwa sposoby – ręcznie albo z użyciem specjalnych urządzeń nazywanych agregatami tynkarskimi, co znacznie przyspiesza prowadzenie prac wykończeniowych. Co warto wiedzieć na temat tynkowania maszynowego?

Nakładanie tynków jest jedną z prac wykończeniowych prowadzonych po wybudowaniu ścian. Są one nakładane od wewnątrz i na zewnątrz budynku, w tym na jego ściany oraz sufity i inne elementy w zależności od potrzeb. Głównym zadaniem tynków jest zabezpieczenie murów i poprawa ich estetyki.

Tynki maszynowe – co to jest?

Pod pojęciem tynków maszynowych znajduje się rodzaj tynków wykonywanych za pomocą agregatu tynkarskiego. Zatem nie jest to żaden konkretny materiał tynkarski, lecz nazwa ta odnosi się do sposobu wykonania prac.

Agregaty tynkarskie to urządzenia, których zadaniem jest mieszanie tynków oraz ich tłoczenie, by nakładać je na powierzchnię za pomocą specjalnej lancy z pistoletem. Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje agregatów, w tym agregaty tynkarskie Małek, które produkowane są w Polsce.

Jakie są główne zalety tynków maszynowych?

Prace tynkarskie wykonywane za pomocą agregatu tynkarskiego cechują się przede wszystkim znacznie większą wydajnością pracy, a tym samym pozwalają na ograniczenie czasu przeznaczonego na wykonanie tynkowania. Szacuje się, że tynkowanie z użyciem agregatu tynkarskiego jest zwykle około 3-4 razy szybsze w porównaniu do tynków nakładanych ręcznie. Bardzo duża szybkość prac w przypadku użycia agregatu tynkarskiego ma szczególne znaczenie wtedy, gdy tynkuje się większe powierzchnie.

Drugim dużym atutem agregatów tynkarskich oraz wykonywanych za ich pomocą tynków maszynowych jest ich wysoka jakość. Tynki te mieszane są bardzo dokładnie, a także nakładane są pod ciśnieniem oraz równomiernie, co przekłada się na ich wysoką jakość wykonania.

Ponadto tynkowanie maszynowe nie jest skomplikowane, dlatego nie wymaga ono posiadania bardzo dużej wiedzy i dzięki temu nie wymaga prowadzenia skomplikowanego szkolenia.

Te wszystkie zalety spowodowały, że obecnie tynkowanie maszynowe jest tak popularne i chętnie wybierane w wielu inwestycjach, zwłaszcza w przypadku dużych budynków, lecz też domów jednorodzinnych.

Jakie tynki można wykonać jako maszynowe?

Za pomocą agregatu tynkarskiego można wykonać różne rodzaje tynków, a także nakładać inne rodzaje materiałów w formie sypkiej, które mieszane są z wodą, a także od razu gotowych do użycia zapraw.

Agregaty tynkarskie współpracują z materiałami jak:

  • Gładzie gipsowe,
  • Tynk elewacyjne,
  • Tynki akrylowe,
  • Tynki cementowo-wapienne,
  • Tynki gipsowe,
  • Tynki gipsowo-wapienne,
  • Tynki zbrojeniowe,
  • Wylewki samopoziomujące,
  • Zaprawy klejowe.

Gdzie można zamówić wykonanie tynków maszynowych?

W realizacji tynków maszynowych specjalizują się firmy dysponujące odpowiednim zapleczem. Agregaty tynkarskie to dość drogie wyposażenie, więc nie posiada go każda firma. Warto wtedy szukać tych, które specjalizują się w tynkowaniu maszynowym.

Adresy firm prowadzących tynkowanie maszynowe oraz firm dostarczających agregaty tynkarskie można znaleźć w sieci.

Leave a comment