Należy wiedzieć, że koszty systemu grzewczego z pompą ciepła zależą głównie od mocy samej pompy – powietrznej lub gruntownej. Wraz z wzrostem tej mocy znacząco rośnie koszt zakupu urządzenia oraz pozostałych elementów systemu (zwłaszcza tzw. dolnego źródła ciepła w przypadku pomp ciepła pobierających energię z gruntu). Z tego też względu w domach jednorodzinnych montowana jest pompa ciepła o możliwie jak najniższej mocy, która zagwarantuje jego ogrzanie. W ostatnich latach coraz częściej są to urządzenia mające jedynie 5,7 czy 10 kW.
Tak niska wartość mocy nie pozwala na przygotowanie ciepłej wody do mycia na bieżąco, w trakcie jej poboru. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie zasobnika o pojemności, która zagwarantuje użytkownikom odpowiednią ilość ciepłej wody, szczególnie w trakcie porannej lub wieczornej kąpieli. Warto wiedzieć, że kompaktowa pompa ciepła jest to w zasadzie optymalne rozwiązanie dla 3-4-osobowej rodziny, kiedy w łazienkach zamontowano standardowej wielości wannę lub kabinę bez panelu prysznicowego lub deszczownicy. Kompaktowa pompa ciepła zazwyczaj zawiera zasobnik ciepłej wody o pojemności od 180 do 230 litrów. Warto dodać, że kompaktowa pompa ciepła, mimo że zawiera duży zasobnik na wodę, zajmuje z reguły tylko powierzchnię 60 x 60 cm. Należy także powiedzieć także o pompie ciepła współpracującej za zasobnikiem dużej pojemności.
Taka opcja sprawdzi się dla większej liczby użytkowników, a także w domach wyposażonych w wannę o dużej pojemności lub panel prysznicowy. Pojemność zasobnika powinna wynosić 300 litrów, a czasem nawet do 500 litrów. Dzięki takiej wielkości zbiornika będziemy mogli także zredukować koszty eksploatacji, używając prądu, kiedy jest on tańszy. Najwłaściwiej będzie wtedy ogrzewać wodę rano i w południe, w wieczorem nie uruchamiać pompy ciepła, wykorzystując najpierw zgromadzony w zasobniku zapas ciepłej wody. Zwłaszcza powinniśmy zwrócić uwagę na powietrzny model pompy ciepła. Należy wiedzieć, że jej wydajność wzrasta bowiem wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz. Zatem poza sezonem grzewczym zalecane jest podgrzewanie wody w południe, kiedy na dworze jest najcieplej, a cena energii niższa, co przełoży się finalnie na redukcję kosztów działania urządzenia.
Oto plusy takiego rozwiązania:
a). duża pojemność zasobnika pozwala pobierać energię elektryczną w taryfie dwustrefowej, w godzinach, kiedy jest ona tańsza.
b). niski koszt ogrzewania ciepłej wody do mycia.
c). estetyczna instalacja, kiedy wybieramy pompę kompaktową.
d). możliwość zredukowania kosztów eksploatacji dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej.
Oto minusy takie rozwiązania:
a). takim głównym minusem jest nieduża moc takiej typowej pompy ciepła montowanej w domu jednorodzinnym, w porównaniu na przykład do kotła na gaz. Należy wiedzieć, że w wyniku tego ponownie podgrzewanie wody w zasobniku trwa co najmniej kilkadziesiąt minut czasu. Wymagany jest zatem staranny dobór pojemności zbiornika do potrzeb wszystkich użytkowników.